فیروزه رگه طلایی چگونه تشکیل می شود؟

فیروزه رگه طلایی چگونه تشکیل می شود؟

آخرین به روز رسانی: 27–08–02

2 خواندن این مطلب 4 دقیقه زمان میبرد

قیمت فیروزه رگ دار + خرید انواع متنوع فیروزه رگ دار

 

یکی از نخستین و می توان گفت اولین کانیهایی که در جهان به استخراج رسید سنگ فیروزه رگه دار عجمی شجری چغاله بود که می توان آن را در قدیمی ترین معادن سنگ فیروزه جهان یعنی مصر که به بیش از 7500 سال پیش باز می گردد. البته در حال حاضر بهترین و مرفوب ترین نوع فیروزه را برای ایران می دانند چرا که اصطلاح فیروزه پارسی یا سنگ آبی تیره همچنان به قوت خود در اروپا باقی است. در خصوص اثبات این موضوع می توانیم به قرن 18 و اویل قرن 19 مراجعه کنیم در این زمان حتی با وجود کشف مقادیر عظیمی از این سنگ ارزشمند در جنوب باختری آمریکا همچنان عنوان فیروزه پارسی در این کشور وجود داشته ونسبت خلوص و عیار را با این نمونه یعنی نوع ایرانی قیاس می نمایند.

فیروزه

 

شاید برای تان سوال باشد که سنگ فیروزه چگونه تشکیل و فیروزه کوبی حکاکی می شود و همچنین مواد تشکیل دهنده و ترکیبات آن از چه موادی می باشد. در این خصوص باید بدانید که از نظر شیمیایی این سنگ یک فسفات هیدراته از ترکیبی از آلومینیوم و مس می باشد که در اثر دگرسانی گرمایی مس ذوب شده و به محلولی داغ تبدیل می شود این حرارت گرمایی باعث می شود تا بتواند آزادانه با اسید فسفریک و آلومینویم واکنش نشان داده و تشکیل سنگ فیروزه را بدهد.

فیروزه رگه دار عجمی

 

سنگهای بسیار باارزش و البته دلربایی که برای لوازم تزئدنی بسیاری از بناهای تاریخی، مساجد و ابنیه ها و ظروف مسی مدرن مورد استفاده قرار گرفته است فیروزه رگه دار عجمی است. این نوع به خصوص که رنگ آبی غلیظ تر و پر رنگ تری نسبت به سایر هم خانواده های دارد به صورت بادامی شکل یا به صورت گرد تراش می خورد. شاید برای تان جالب اشد بدانید که سنگ فیروزه رگه دار عجمی به دلیل داشتن رگه های طلایی شکلی که دارد.

بیشتر مورد توجه اعراب و کشورهای اروپایی قرار می گیرد و البته ناگفته نماند گران بهاترین نوع همین نوع می باشد تراش بسیار اصولی و دقیق محجران و سنگ سازان ایرانی با سنگ فیروزه سبب شده تا این نمونه ها حتی از نمونه آمریکایی خود نیز بهتر و باکیفیت تر باشند. سوالی که شاید شما در خصوص سنگ فیروزه داشته باشید این است که این نمونه های به خصوص را چطور می توانیم تشخیص دهیم و دام یکی ارزش بالاتری خواهد داشت؟

سنگ فیروزه مرده اصل

 

در پاسخ به این سوال باید خدمت تان عرض کنیم که سنگ فیروزه نیشابور به عنوان بهترین و مرغوب ترین نمونه ای شناخته می شود که رنگ آن آبی آسمانی است و کمی مات نیز می باشد. بعلاوه رگه های سیاهی نیز بر روی آن وجود دارد که به خوبی می تواند به شما نشان دهد نمونه مورد نظر شما یعنی رگه دار عجمی در اختیار تان خواهد بود.

این ویژگیها اولیه تشخیص هستند و شما می توانید به واسطه تغییر رنگ در مقابل نور آفتاب یا سوزن کشی بر روی این سنگها نیز اصل یا تقلبی بودن شان را به خوبی تشخیص دهید. به نحوی که اگر سوزن را بر روی سنگ کشیدید و متوجه شدید که شیار عمیقی بر روی آن ایجاد شد باید بدانید که نمونه شما سنگ فیروزه اصلی نیست.

فیروزه رگه دار شجری

 

یکی از پرطرفدارترین سنگهایی که در بین ایرانیها از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است سنگ فیروزه رگه دار شجری است که دارای رنگهای سبز، روسشن و آبی می باشد و اگر می بتوانید نوع سنگ فیروزه مرده نیشابوری آن را تهیه کنید باید بدانید نمونه ای که در دستان شماست بارزش ترین فیروزه در دنیا محسوب می شود.

فیروزه های شجری به عنوان نمونه هایی شناخته می شوند که رگه هایی قهوه ای رنگ یا سیاه رنگ بر روی خود دارند که نشان دهنده نوع معدنی یعنی مادر بودن آنهاست این رگه های می توانند گاهی منظم یا نامنظم باشند و شکلی عنکبوتی به خود بگیرند. اما به طور کلی اگر این خطوط منظم باشند طبیعتا قیمت سنگ مورد نظر شما نیز افزایش خواهد یافت.

خواص ومضرات سنگ فیروزه

 

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث افزایش قیمت این سنگها شود این است که هر چقدر رگه های موجود بر روی سنگ شما بیشتر باشد و شکلی شبیه به شاخ و برگ داشته باشند. یقینا قیمت فیروزه شما بالاتر از نمونه های مشابه خواهد بود اما به طور کلی این نمونه ها یعنی شجری نسبت به سنگ فیروزه عجمی که به نوع ایرانی نیز معروف است از بهای و ارزش کمتری برخوردار است و این مهم به دلیل ساختار منظم و صاف سنگهای عجمی است.

فیروزه رگه دار چغاله

 

 

تاریخ : 20-11-2023 , 7:1  بازدید : 11