وزن میلگرد بستر چگونه محاسبه می شود؟

اوایل قرن نوزدهم میلادی، یعنی سال ۱۸۱۳ را می توان آغاز طراحی و استفاده از میلگردهای بستر در قاره اروپا دانست. این بدان معنا است که بکارگیری این مقاطع کاربردی، اولین بار توسط اروپائیان انجام گرفت. حدود ۷۰ سال قبل، میلگرد بستر در آمریکا و کانادا هم با اقبال زیادی رو به رو شد. آمریکایی ها  آئین نامه ای جهت بکارگیری روش استاندارد در استفاده از میلگردهای بستر نوشتند. در این برهه از زمان بود که بحث استحکام ساختمان، معنای جدیدی به خود گرفت.

 

هم اکنون کشورهای زیادی در آسیا، آمریکا، اروپا و اقیانوسیه از تکنولوژی میلگرد بستر استفاده می کنند. با توجه به وقوع حوادث طبیعی غیر مترقبه همچون زلزله، که منجر به تلفات و خسارات جبران ناپذیر می شد، کشور ایران نیز در سال ۱۳۹۲ با انتشار رسمی مبحث هشتم مقررات ملی، این مقطع فولادی را وارد چرخه ی ساخت و ساز کرد. در واقع می توان گقت که میلگرد بستر از همان سال ۱۳۹۲ دارای آئین نامه ملی گردید.

 

میلگرد بستر چیست؟

میلگرد بستر یک المان یا عضو سازه ای است که از دو آرماتورموازی به طول ۳ متر تشکیل می شود. بنا‌بر دستورالعمل های اجرایی، فاصله عرضی میان دو میلگرد مذکور، بین ۵/۵، ۱۱ و ۱۵ سانتی متر متغیر خواهد بود. چندین مفتول عمودی یا زیگزاک نیز با فاصله ۱۶ اینچی از یکدیگر، بین دو آرماتورجوش داده شده اند.

 

اتصال میلگرد بستر با استفاده از قلاب و گیره صورت می گیرد. از گیره ها و قلاب های مورد استفاده جهت نصب این عضو سازه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

گیره میلگرد بستر گالوانیزه مدل ۴G-15-2

گیره میلگرد بستر با ضخامت ۲ میلی متر

قلاب میلگرد بستر گالوانیزه مدل B10-15-30

قلاب میلگرد بستر مفتولی با ضخامت ۷mm

قلاب میلگرد بستر مفتولی با ضخامت ۴mm

از میلگرد بستر جهت  بالا بردن مقاومت کششی و استحکام دیوار استفاده می شود. در واقع، به کار‌گیری این عضو سازه ای باعث افزایش شکل پذیری دیوار در برابر تکان های شدید زمین خواهد شد.

 

وزن میلگرد بستر

همه ما برای خرید توجه  زیادی به خرج می دهیم. ولی آیا برای خرید مصالح ساختمانی همین توجه  را به خرج می دهیم؟ اندکی زمان گذاشتن برای انتخاب درست  می تواند جان و مال مان را در برابر  زلزله و سیل در امان نگه دارد  . داشتن استاندارد های لازم از نکات مهم در  استفاده از میلگرد بستر می باشد. یعنی حتی اگر تولید آن یک میلی متر تغیر کند تمام استانداردها دچار اختلال می شود.

یکی از مهم ترین و حیاتی ترین مصالح ساختمان همین میلگرد بستر است که برای  استفاده از آن باید از وزن آن آگاه باشیم. فرمول های مورد استفاده برای ساخت میلگرد بستر

 

روش اول  وزن میلگرد بستر

7.8* 3.14 * طول میلگرد * شعاع میلگرد * شعاع میلگرد  = وزن میلگرد / 1000

در فرمول ابعاد میلگرد ها  باید به   mmباشد و وزن میلگرد به kg محاسبه می شود.

 

 روش دوم  وزن میلگرد بستر

بر طبق  استاندارد ISO 3132 سازمان استاندارد ایران باید با یک تفاوت کوچک وزن میلگرد با استفاده از فرمول زیر محاسبه شود:

   162/ سایز  دقیق میلگرد * سایز  دقیق میلگرد = وزن دقیق میلگرد

به طور مثال وزن دقیق  1 متر میلگرد سایز 16 به طور تقریبی ( (۱۶ × ۱۶) ÷ ۱۶۲ ~= ۱.۵۸۰۲ ) است که به این ترتیب وزن یک شاخه از آن ( ۱.۵۸۰۲ × ۱۲ ~= ۱۸.۹۵ ~ ۱۹ ) می باشد.

سبک ترین میلگردهای موجود برای میلگرد راد همدان و سیرجان می باشد.

و پیشنهاد ما برای خرید مطمعن  شرکت میلگرد بستر فولاد پارس است ، بهترین #0000ff;">#0000ff;" href="https://foladpars.com">قیمت میلگرد بستر  را از ما بخواهید.. میلگرد بستر فولاد پارس برای تحولی بزرگ وارد بستر تولید میلگرد بستر شد و با تلاش و کوشش مستمر توانسته گام بزرگی برای افزایش کیفیت و کاهش قیمت بردارد .میلگرد بستر فولاد پارس اماده واگذاری نمایندگی در سراسر کشور را دارد

کارخانه میلگرد بستر فولاد پارس از #0000ff;">کارخانه‌های تخصصی تولید میلگرد بستر است. از این رو محصولات تولید شده از این کارخانه با کیفیت  و دقت زیادی ساخته می‌شوند. این مجموعه علاوه بر تولید و عرضه میلگرد بستر، به مشاوره سازندگان و طراحی سازه‌ها نیز می‌پردازد .این شرکت برای تولید میلگرد بستر از متریال با کیفیت بالا و قیمت مناسب استفاده می کند و همین امر باعث شده در میان بهترین کارخانه های تولید کننده میلگرد بستر قرار بگیرد .برای دریافت نمایندگی با ما در تماس باشید

تاریخ : 26-5-2023 , 9:31  بازدید : 24