50 سال اشتباه بدون درس

 

 

 

 

50 سال اشتباه بدون درس

 

به احتمال زیاد شمایی که این مقاله رو مطالعه میکنید پیش زمینه ها و آشنایی هایی با بازارهای مالی دارید.

اگر اینطور باشه 90% شما احتمالا خاطرات و دل خوشی از این نوع بازار ها ندارید. حالا چه دل خونی نسبت به بازار فارکس داشته باشید یا به بورس ایران و Cryptocurrency ( ارز های دیجیتال ) .

دلیل اسم گذاری این مقاله به خاطر قدمت حدودی پیدایش بازار های مالی بوده و اشتباهات و تجربیاتی که هیچوقت این قشر 90% از آنها درس نگرفتند. فعلا خیلی نیازی نیست به جای دوری بریم !

زمانی که قشر زیادی از افراد جامعه دچار ضرر های سنگین توی بازار بورس ایران شدند باید متوجه اینکه این بازار نیازمند علم هستش و پول در آوردن به این سادگی ها نیست میشدند.

اما به جای یادگیری هنگام ترند شدن بیتکوین ( BTC ) ، به بلایی که سرشون اومد حتی نیم نگاهی ام نینداختند.

زمانی که بیتکوین داشت کم کم بین زبان هموطن های عزیزمون می افتاد، تریدر ها و تحلیلگران بازار جمله ی " منتظر موج و اتفاقات مشابهی مثل بورس ایران باشید" رو بین همدیگر رد و بدل میکردند.

خب دقیقا شاهد همین اتفاق بودیم. درواقع اگر بیتکوین یک سلبریتی بود رکورد بیشترین کامنت فحش رو توی صفحه ی مجازی خودش میزد.

علم علم علم!

دوستان خوبم! بازارمالی برای سرمایه گذاری و مخصوصا شغل معامله گری ( trader ) نیازمند دانش و علم کافی میباشد. شما وقتی میخواهید یک ملک یا زمین بخرید،حسابی راجب مکانیت و میزان احتمالی رشد آن دارایی تحقیق و بررسی میکنید. پس چرا وقتی با یک سهم یا ارز مواجه میشید همین واکنش رو ندارید؟!

چرا به همون سبک یک پروژه رو مورد مطالعه و بررسی قرار نمیدید!؟

رفتار گله ای ( Herd behavior )

از مشکلات اساسی و پایه ای ما جدای بحث یک شبه ثروتمند شدن،عملی به نام رفتار گلی ای (herd behavior) میباشد که به آن دقت و آگاهی نداریم.

رفتار گله ایرفتار گله ای

ذات همه ی ما انسان ها شامل " اجتماعی بودن" میباشد. همین خصوصیت ذاتی باعث میشود تمایل ما به همسو شدن نسبت به جمع افزایش پیدا کند.

یعنی اگر خلاف تصمیمات جمعی رفتار کنیم دچار احساسات منفی درونی خواهیم شد که اگر یکم به رفتار های خودمون نگاه عمیق تری بیندازیم هم متوجه این موضوع خواهیم شد.

نتیجه ی این تمایل برابر است با پیروی از انتخاب مردم بدون تحلیل و بررسی.

گروهی از حیوانات که منبع غذایی پیدا کرده اند را تصور کنید. آنها شروع به حرکت سمت غذا میکنند و ردیف های پشت آنها به دلیل مشاهده ی رفتار گروه اول دنبال آنها حرکت میکنند. با این که ممکن است بعد از رسیدن هیچ غذایی نصیبشان نشود.

این نوع حرکت یکی از عوامل اصلی بوجود آمدن حباب قیمتی مثبت و منفی در بازارهای مالی یا ارزش یک دارایی است.

حباب قیمتی زمانی بوجود می آید که ارزش یک دارایی از ارزش ذاتی آن بالاتر میرود.

این اتفاق رو میتوان در لیست بحث مهم روانشناسی مارکت قرار داد.

بازار های مالی را درست درک کنید!

کل این چارت ها و نمودار ها همگی احساسات مردم نسبت به پول هستند. به این فکر کنید که پشت همه ی علاقه و کشش شما به بازارهای مالی چه هدفی نهفته است ؟

 

 

اگر تا الان بدون هدف در مارکت فعالیت داشتید میشه گفت هیچوقت به نتیجه ای از بازار های مالی جز ضرر نخواهید رسید. اما اگر برای خود هدف داشتید و با یک برنامه ریزی درست کار میکردید تبریک ! شما پتانسیل رسیدن به درامد خوب از بازارهای مالی را دارید.

حضور در لحظه بسیار عالی است.اما هر از گاهی به عقب برگردید،اشتباهات خود را بنویسید و دقیق بررسی کنید،علم خود را افزایش دهید و با هدف به بازار های مالی نگاه کنید. قطعا نتایج فرق خواهند کرد.

 

رفتار گله ای را درک کردید. سعی کنید هروقت هیجانات ناگهانی به سراغتان آمد تا یک دارایی را تهیه کنید به خود تلنگر بزنید که باید آنرا تمام و کمال و با علم یا حداقل شخصی که علم آن زمینه را دارد مشورت کنید.

ممنون که وقت گذاشتید، به امید تاثیرگذار بودن.

 

 

منبع : Mahan.notebook

 

تاریخ : 1-7-2022 , 5:43  بازدید : 2794قیمت امروز TRON به دلار آمریکا