جایگزین خمیر سیلیکون چیست؟

پردازش اطلاعات با گرم شدن پردازنده‌ها همراه است که حرارت حاصل از آن باید دفع شود تا موجب سوختن پردازنده نشود. خمیر سیلیکون رسانای گرمایی مناسبی برای انتقال حرارت است. اما برخی از کاربران به بروز نشانه‌های تمام شدن خمیر سیلیکون به دنبال جایگزین مناسبی برای آن هستند. برای آشنایی بیشتر این افراد، در این مطلب انواع جایگزین خمیر سیلیکون را معرفی می‌کنیم. 

مناسب‌ترین گزینه‌های جایگزین خمیر سیلیکون چیست؟

با بروز علائم تمام شدن خمیر سیلیکون مانند داغ شدن ناگهانی سیستم کامپیوتر یا خاموش شدن آن، همچنین کند شدن سیستم باید به فکر تعویض خمیر سیلیکون بود. اما در شرایطی که خمیر سیلیکون مرغوب و تازه در دسترس نباشد می‌توان از جایگزین خمیر سیلیکون استفاده کرد تا عدم انتقال گرما موجب آسیب به قطعات سخت افزاری کامپیوتر یا لپ تاپ نشود.

این روزها خرید لپ تاپ استوک روی بورس است و این به دلیل ضرورت این دستگاه‎‌ها در کنار قیمت بالای آن‌ها می‌باشد. حالا فرض کنید که مدتی بعد از خرید آن، مشکلات اینچنینی را تجربه کنید. قطعا نگران خواهید شد. بهتر است این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن را برطرف نمایید.

لایه نازک از سیلیکون

جایگزین‌های مناسب خمیر سیلیکون چیست؟

حذف گرما توسط خمیر سیلیکون، با کیفیت مطلوبی انجام می‌شود، به‌طوری که تقریباً هیچ ماده‌ای نمی‌تواند خواص آن را داشته باشد و به عنوان جایگزین خمیر سیلیکون استفاده شود. اما در مواقع ضروری، می‌توان از لایه‌ نازکی از سیلیکون بر روی پردازنده گرافیکی استفاده کرد تا فرایند انتقال گرما به هیت سینک به طور کامل متوقف نشود.

گرد و غبار سرب

استفاده از گرد و غبار سرب روی پردازنده‌ی گرافیکی به جای خمیر سیلیکون می‌تواند تا حدودی احتمال گرم شدن سیستم را کاهش دهد. اما اگر انتظار دارید همان کارایی و کیفیت خمیر سیلیکونی که حاوی فلزات است را مشاهده کنید، کاملاً اشتباه می‌کنید. چون تاثیر گرد و غبار سرب کوتاه مدت است.

بهتر است قبل از هر اقدامی، ابتدا گرد و غبارهای روی CPU  و GPU را پاک کنید. چون گرد و غبار روی پردازنده‌ها هم تا حدودی می‌توان میزان گرمای سیستم را بالا ببرد.

چسب ذوب گرم

یکی از موادی که به عنوان جایگزین خمیر سیلیکون کارت گرافیک استفاده می‌شود، چسب گرم است که می‌تواند به طور شایسته‌ای گرمای بین پردازنده و سیستم خنک کننده لپ تاپ را به عهده بگیرد. پس درصورتی‌که متوجه شدید خمیر سیلیکون خشک یا فاسد شده می‌توانید لایه‌ای از چسب ذوب گرم را روی پردازنده استفاده کنید.

آلیاژ چوب

آلیاژ چوب ماده‌ای گفته می‌شود که از چندین فلز تشکیل شده است. این آلیاژ از سرب، کادمیوم و قلع و بیسموت تشکیل شده است. این ترکیب سمی است و درصورتی‌که برای بازه‌ی زمانی طولانی از آن استفاده شود موجب از بین بردن پردازنده و آسیب به سیستم می‌شود. پس کسانی که قصد استفاده از آلیاژ چوب را به عنوان جایگزین خمیر سیلیکون دارند، باید به این نکته توجه کنند.

پد حرارتی

یکی دیگر از موادی که در مواقع اضطراری به عنوان جایگزین خمیر سیلیکون در سیستم‌های کامپیوتری قابل استفاده است، پد حرارتی با نوار چسب دوطرفه است. استفاده از آن می‌تواند فرایند انتقال حرارت را بهبود بخشد و از آسیب به قطعات سیستم و ایجاد دردسر برای کاربر جلوگیری کند.

مجموعه مدیران شاپ، با بهره‌گیری از دانش و مهارت یک تیم حرفه‌ای و دستگاه‌های مطابق با فناوری روز، انواع  خدمات تعمیر قطعات را به مشتریان ارائه می‌کند.

جایگزین‌های نامناسب خمیر سیلیکون چیست؟

نگرانی در مورد عدم تبادل گرما بین قطعات کامپیوتر باعث می‌شود در مواقعی که دسترسی به خمیر سیلیکون وجودندارد، برخی از کاربران ترکیبات متنوعی را جایگزین آن کنند. اما واقعیت این است که برخی از موادی که افراد غیر متخصص توصیه می‌کنند تاثیری بر انتقال گرما ندارند، از طرف دیگر موجب آسیب به سیستم هم می‌شود. بهتر است هنگام تعمیر کارک گرافیک با این موضوعات آشنا باشید.

خمیر دندان

بسیاری از افراد گمان می‌کنند خمیر دندان می‌تواند جایگزین مناسبی برای خمیر سیلیکون باشد و گرمای پردازنده را هیت سینک انتقال می‌دهد. اما در واقع تنها شباهتی که بین این ماده وجود دارد، قوام آن‌هاست و خمیر دندان هیچ عملکرد مناسبی برای انتقال گرما ندارد. حتی امکان دارد در دمای بالا شعله ور شود و موجب ایجاد آسیب شود.

سس مایونز

جایگزین‌های نامناسب خمیر سیلیکون چیست؟

جایگزین خمیر سیلیکون با هر ماده‌‌ی در دسترس می‌تواند با تبعاتی منفی همراه باشد. به طور مثال کسانی که استفاده از سس مایونز را برای پردازنده‌ها و انتقال گرما توصیه می‌کنند، باید توجه داشته باشند که گرمای زیاد موجب ذوب شدن سس و پخش شدن چربی آن روی پردازنده می‌شود. بنابراین علاوه بر اینکه بازده مطلوبی ندارد، برای تمیز کردن چربی حاصل از آن هم زحمت مضاعف تولید می‌کند.

خامه ترش

مواد غذایی اصلاً جایگزین‌های مناسبی برای خمیر حرارتی نیستند. چون با ذوب شدن آن‌ها و ریختن قطره‌ای کوچک از آن روی قطعات سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ، احتمال بروز اتصال کوتاه بالا می‌رود. در نتیجه بدون اینکه دمای سیستم کاهش پیدا کند، قطعات آن هم در معرض خرابی قرار می‌گیرد.

استفاده از روغن‌ها

یکی از توصیه‌ها برای استفاده از مواد جایگزین خمیر سیلیکون، به کاربردن روغن‌های مختلفی مانند روغن زیتون یا روغن ماشین است. اما در واقع این روغن‌ها هیچ تاثیری ندارد و فقط وقت کاربران را برای تمیز کردن پردازنده‌های گرافیکی می‌گیرد.

آدامس

مشکل ذوب شدن خمیر سیلیکون و احتمال در دسترس نبودن آن باعث می‌شود، برخی از افراد غیر متخصص انواع مواد را روی پردازنده‌ها امتحان کنند. آدامس هم یکی از ترکیبات غیر مفید به جای خمیر سیلیکون است. چون درصورتی‌که از آن استفاده کنید، در اثر حرارت سیاه می‌شود و به سطح مورد نظر می‌چسبد. به این ترتیب هیچ تاثیری هم در انتقال حرارت به سیستم خنک کننده نخواهد داشت.

فویل

یکی دیگر از باورهای رایج  اما غلط برای جایگزین کردن خمیر سیلیکون، استفاده از فویل غذایی است. در واقع فویل فقط از جابه جایی هوا جلوگیری می‌کند و اصلاً رسانای مناسبی برای انتقال گرما و جایگزین شدن با خمیر حرارتی سیلیکونی نیست.

 

جمع بندی

از بین رفتن خواص خمیر حرارتی سیلیکونی و فاسد شدن آن با بروز علامت‌هایی به کاربران اعلام می‌شود تا آن را تعویض کنند. اما در مواقعی که این خمیر در دسترس نباشد، مواد و ترکیبات مختلفی به عنوان جایگزین خمیر سیلیکون استفاده می‌شود. برخی از این ترکیبات هیچ تاثیری ندارند، حتی ممکن است موجب آسیب به سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ هم شود. در این مطلب جایگزین‌های مناسب و نامناسب خمیر سیلیکون را معرفی کردیم.

تاریخ : 4-10-2022 , 12:17  بازدید : 31