آیا برنج کربوهیدرات دارد؟ کدام برنج، کربوهیدرات بیشتری دارد؟

بدون شک، برنج جزو غلات های رایج در سراسر جهان است که در ایران هم به همین صورت است. ولی هیمشه ممکن است که سوالات رایجی درباره برنج به وجود بیاید، که یکی از آنها هم مربوط به همین موضوع است که آیا برنج کربوهیدرات دارد یا نه. چون شاید برخی از شما، بدنتان به کربوهیدرات نیاز داشته باشد و یا بعضی از شما نباید کربوهیدرات زیادی به بدنتان برسد. پس اینکه این سوال در ذهن شما به وجود بیاید، کاملا عادی است.

 

چه مقدار کربوهیدرات در برنج وجود دارد؟

میتوان گفت که حدود بیش از 90 درصد انرژی برنج، از طریق کربوهیدرات های موجود در برنج است که مقدار زیاد آن هم مربوط به نشاسته، سلولز و گلوکز میشود.

مقدار کربوهیدرات موجود در برنج ها هم بستگی به انواع برنج ها، متفاوت است. برای مثال کربوهیدرات موجود در برنج هاشمی با برنج قهوه ای، یکسان نیست.

 

بررسی کربوهیدرات انواع برنج ها

تا به اینجا فهمیدیم که برنج ها، دارای کربوهیدرات هستند. ولی طبق توضیحات بالا، متوجه شدیم که کربوهیدرات ها در هر نوع برنجی، میتواند متفاوت باشد. برای همین تصمیم گرفتیم تا در ادامه، میزان کربوهیدرات هر برنج را به شما توضیح دهیم. البته برنج ها کلا در دو نوع سفید و قهوه ای هستند که میزان کربوهیدرات در این برنج ها را به شما توضیح میدهیم.

 

1. میزان کربوهیدرات برنج سفید

برنج های سفید در مقایسه با نوع قهوه ای، نشاسته بیشتری دارند و به همین جهت میتوان گفت که مقدار کربوهیدرات انها هم بیشتر است.

 

2. میزان کربوهیدرات برنج قهوه ای

مقدار کربوهیدرات موجود در برنج های قهوه ای هم زیاد است. ولی میزان کربوهیدرات برنج قهوه ای نسبت به برنج سفید، کمتر است. با این اوصاف میتوان گفت که اگر با بیماری قند مواجه هستنید و یا اینکه نباید کربوهیدرات زیادی به بدن شما برسد، میتوانید از برنج قهوه ای استفاده کنید.

 

تاثیر کربوهیدرات بر روی بدن ما چگونه است؟

کربوهیدرات یک منبع انرزی برای بدن به شمار میرود و برای همین میتوان گفت که هر بدنی، به کربوهیدرات نیاز دارد. ولی بنا به دلایل و موارد مختلفی، ممکن است که یک شخصی نیاز بیشتر به کربوهیدرات داشته باشد و یکی هم نیاز کمتری.

هرچند که اگر شما دچار بیماری خاصی هم نیستید، باز باید میزان معقولی از کربوهیدرات را به بدن خودتان برسانید. چون مقدار زیاد آن میتواند تاثیر منفی بگذارد.

 

منبع: فروشگاه خرید برنج | فیتامین

تاریخ : 27-2-2024 , 12:44  بازدید : 3151