معادن چه جواهراتی در ایران یافت می شود؟

معادن چه جواهراتی در ایران یافت می شود؟

۶ سنگ قیمتی که در ایران هم پیدا می‌شود!

چقدر با سنگ‌های قیمتی آشنایی داری؟! میدونی از بین دنیای این سنگ‌ها، کدوما رو میشه توی ایران پیدا کرد؟! در بخش صادرات، ایران رتبه ۴۹ جهان رو از این نظر به خودش اختصاص داده و سهم کمی در تجارت جهانی داره. با این حال ۶ سنگ قیمتی که در ایران هم پیدا می‌شوند شامل سنگ گارنت، سنگ عقیق، سنگ فیروزه، سنگ یشم، سنگ مروارید و سنگ لاجورد هستند. جالبه که بدونید سنگ فیروزه مهم ترین سنگی هست که در ایران استخراج میشه.

اگر به این موضوع علاقه داری، ادامه‌ی مطلب رو رو دنبال کن چون قراره سنگ‌های قیمتی ایران رو معرفی کنیم! علاوه بر این، می‌خواهیم توضیح بدیم که اصلا چطوری میشه سنگ قیمتی پیدا کنیم! شاید برات جالب باشه که بدونی ایران جز ۱۰کشور برتر دنیا در زمینه سنگ های قیمتی هست. بله همینطوره، ثروت ایران تنها محدود به ذخایر نفتی نیست. خیلی از موارد دیگه مثل همین سنگ های قیمتی هم در ایران وجود داره که ایران رو در رتبه های بالای دنیا از نظر ثروت قرار داده.

سنگ مروارید

هرچند نمیشه مروارید رو در دسته‌ی سنگ‌ها قرار داد ولی میشه اون رو جزء یکی از گرانبهاترین گوهرها در ایران شناخت، از معادن مهم صید مروارید در جهان، هندوستان، چین، ژاپن، سریلانکا، ماداگاسکار، دریای سرخ، آمریکا، انگلیس، فرانسه و خلیج فارس رو میشه نام برد. مروارید در داخل برخی از صدف‌های دوکفه ساخته میشه، زمانی که ذره‌ای خارجی در داخل صدف میشینه جانور لایه‌هایی مرکب از ماده آلی کنکیولین و مواد کربناته را به دور جسم خارجی ترشح می‌کنه که در نهایت مروارید شکل می‌گیره.

اطلاعات چندان دقیقی از طول عمر مروارید در دسترس نیست ولی احتمالا دانه مروارید میتونه حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ سال عمر کنه. امروزه حتی انواعی دیده شده که چند قرن عمر داشته ولی سالم به نظر می‌رسیدن. جانور نرم تن درون صدف، حدود هشت سانتیمتره و طول عمری به طور متوسط ۱۳ سال داره.

فیروزه

سنگ فیروزه یکی از سنگ هایی هست که برای اکثر ما ایرانی ها نماد شانس هست و اتفاقا محبوبیت زیادی هم داره. جدا از این موضوع، این سنگ در ایران به وفور پیدا میشه. اگر بخواهیم بر اساس بازار جهانی درباره این سنگ صحبت کنیم، فیروزه نیشابور جز بهترین و مرغوب ترین فیروزه ها در دنیا شناخته میشه. طبقه بندی رنگی این سنگ از آبی گرفته تا رنگ سبز، متنوع است اما فیروزه آبی تیره و یک دست قیمت بالاتری نسبت به فیروزه های دیگه داره.

به جز ایران، فیروزه در کشورهایی مثل آمریکا، تبت، افغانستان، آریزونا و مصر هم استخراج میشه اما فیروزه نیشابور از ارزش خیلی بالاتری در جهان برخوردار هست، سنگ فیروزه در کشور ایران به غیر از نیشابور در دامغان و کرمان هم پیدا میشه.

سنگ عقیق

سنگ عقیق در دسته سنگ‌های نیمه قیمتی قرار داره، ایران هم یکی از تامین کنندگان سنگ عقیق در جهان هست. سنگ آگات یا عقیق معمولی از لایه‌های منظم کلسدونی تشکیل شده و در مرکز اون میشه بلورهای آمیتیست رو مشاهده کرد، از ویژگی‌‌های سنگ عقیق اصل میشه به ریزدانه بودن و شفافیت اون اشاره کرد. عقیق در رنگ‌های سیاه، خاکستری، سفید و زرد تا قرمز، سبز و آبی روشن گسترده هست و در میان سنگ‌های نیمه قیمتی از محبوبیت بالایی برخوردار هست. یکی از معادن قدیمی سنگ عقیق در ایران معدن بایگ در استان خراسان رضوی هست. معدن “بمرود” در خراسان جنوبی، از تامین کنندگان عقیق شجر در ایران هست.

سنگ یشم جادئیت

شهرت سنگ یشم در ایران به دلیل خواص درمانی اون هست. این سنگ قیمتی در رنگ‌ های سفید، سبز، سیاه، بنفش، سرخ و آبی وجود داره اما نوع سبز رنگش از شهرت و محبوبیت بالایی برخوردار هست. یکی از مهم‌ترین منابع مهم سنگ جادئیت کشور میانمار هست.

اولین محققان اسپانیایی که سنگ یشم خام را کشف کردن، دیدن که بومی های منطقه، تکه هایی از سنگ یشم خام را جهت درمان یا آرام کردن درد و رنج ها بر روی پهلوی خود قرار میدن و این شد که نام این سنگ رو یشم گذاشتن چون واژه یشم (jade)، از لغتی در زبان اسپانیایی به معنی “سنگ درد در پهلو” گرفته شده. سنگ یشم سبز، سمبل خوشبختی، موفقیت و شانس هم هست.

منبع:

https://hillbilly.ir/what-jewel-mines-are-found-in-iran/

تاریخ : 20-11-2023 , 6:55  بازدید : 1