قیمت دلار و عواملی که منجر به افزایش و کاهش نرخ ارز میشوند

 

در شرایط فعلی تقریبا تمامی کالاهایی که توسط مردم خریداری میشوند بستگی بسیار زیادی به قیمت دلار دارد .

در واقع با در نظر گرفتن این قیمت اکثر کالاها مورد خرید و فروش قرار میگیرند .

قیمت دلار که به تومان اعلام میشود در واقع نرخ تبدیل پول دو کشور را نشان میدهد .

اگر بخواهیم به صورت کلان به این مورد توجه کنیم ، افرادی که به کار صادرات و واردات مشغول میباشند بیشترین توجه را به قیمت ارز دارند .

صادرکنندگان یکی از مهمترین منابعی هستند که منجر به ورود ارز به کشور میشوند و از طرفی دیگر وارد کنندگان از جمله مهمترین منابعی هستند که منجر به خروج ارز از کشور میشوند. پس قیمت دلار برای این دو گروه بسیار حائز اهمیت میباشد .

 

اگر کسب و کار شما نیز به گونه ای میباشد که میخواهید قیمت دلار را به صورت آنی مشاهده نمایید ، وبسایت الان چند به آدرس  alanchand.com  میتواند منبعی مناسب در این زمینه باشد .

عوامل دخیل در تعیین قیمت دلار :

عوامل مختلفی در تعیین نرخ ارز دخیل میباشند که در ادامه و به صورت اختصار به 4 مورد اساسی اشاره شده است .

از میزان صادرات و واردات میتوان به عنوان مهمترین عامل در این زمینه صحبت نمود  و نرخ تورم داخلی و خارجی نیز از دیگر عوامل افزایش یا کاهش قیمت دلار میباشد .

شرایط هیجانی و کاهش تقاضا برای پول داخلی نیز از دیگر عواملی هستند که در تعیین قیمت دلار بسیار تاثیرگذار میباشند .

 1. صادرات و واردات

همان طور که در بالا اشاره شد صادرکنندگان و وارد کنندگان جزو گروهی هستند که نرخ دلار برای آنها بسیار مهم میباشد .

از طرفی دیگر نیز این دو گروه خودشان نیز تاثیر مستقیمی بر قیمت دلار دارند .

 

در صورتی که صادرات در یک کشور از میزان واردات آن کشور افزایش یابد ، میتواند منجر به کاهش نرخ ارز شود .

از طرفی دیگر اگر میزان واردات بیشتر از صادرات باشد ، بالطبع با توجه به تقاضا و نیاز برای تامین این ارز ، نرخ دلار افزایش خواهد یافت .

 

در حقیقت اگر ما بتوانیم صادرات بیشتری را انجام بدهیم ، میتوانیم ارزش پول ملی خود را افزایش دهیم و این موضوعی است که منجر به کاهش قیمت دلار خواهد شد .

البته بایستی توجه داشت که ارزش و قیمت کالاهای صادراتی بسیار مهم میباشد . بدین صورت که اگر صادرات ما نسبت به واردات کمتر باشد ، ولی قیمت صادراتی که انجام میدهیم نسبت به قیمت وارداتی که انجام میدهیم بیشتر باشد ، این مورد منجر به کاهش قیمت دلار خواهد شد .

در صورتی که قیمت صادرات و واردات در تعادل باشد و در حقیقت با هم برابر باشند ، در این صورت نرخ ارز دچار افزایش یا کاش نخواهد شد .

نرخ تورم داخلی و خارجی

نرخ تورم خارجی و همچنین نرخ تورم داخلی از دیگر عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت ارز میباشند .

 

در صورتی که نسبت نرخ تورم داخلی به نرخ تورم خارجی در کشوری بیشتر باشد ، افت ارزش پول کشور را در پی خواهد داشت.

در سالیان گذشته تورمی که در ایران شاهد هستیم از میزان تورم در کشور آمریکا بیشتر بوده است که این امر منجر به کاهش قدرت خرید مردم شده و در واقع این امر منجر به افزایش قیمت دلار در ایران شده است .

 1. کاهش تقاضا برای پول داخلی

 2. شرایط سیاسی و بین المللی میتواند تاثیر در قیمت نرخ ارز داشته باشد .

  در شرایطی که تقاضای کمتری برای پول داخلی باشد و در نکته مقابل تقاضا برای پول خارجی افزایش یابد ، میتواند انتظار افزایش قیمت دلار را داشت .

   

  تحریم ها و بسته بودن راه های ورود پول نیز از دیگر دلایلی است که منجر به افزایش نرخ ارز میشود که در این صورت نرخ ارز تحت تاثیر سیاست های خارجی قرار میگیرد .

 3. شرایط هیجانی و تاثیر آن بر قیمت دلار

 4. در برخی مواقع کشور در شرایطی قرار میگیرد که مردم و کسب و کارها تحت تاثیر هیجانات ناشی از این شرایط خاص اقدام به خرید و یا فروش ارز مینمایند که در شرایطی که این هیجانات منجر به خرید دلار شود ، قیمت این ارز افزایش خواهد یافت و در حقیقت تحت تاثیر این هیجانات قیمت ارز بیشتر از ارزش واقعی خود معامله میشود .

  در نقطه مقابل ، در شرایطی که تحت تاثیر هیجانات ، مردم تمایل به فروش ارز داشته باشند ، در این صورت افت ناگهانی و هیجانی قیمت دلار را شاهد خواهیم بود  .

   

  در بازار داخلی ایران عوامل مختلف دیگری نیز در تعیین نرخ ارز تاثیر میگذارد که در بالا به 4 مورد بسیار مهم اشاره شد .

 5. کنترل نرخ ارز :

 6. در کشور ما تقاضا و عرضه در تعیین قیمت ارز نقش اساسی را ایفا میکند . در شرایط هیجانی ، بانک مرکزی میتواند در این بازار ورود پیدا کرده و اقدام به کنترل این نوسانات نماید .

  ما در کشور ایران با صادرات نفت توانسته ایم به منابع ارزی با ارزشی دست پیدا کنیم که در واقع با صادرات انجام گرفته اندوخته ارزی ذخیره شده است که دولت در شرایط هیجانی از این اندوخته برای کنترل نرخ ارز میتواند استفاده نماید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ : 16-3-2023 , 8:15  بازدید : 8